Profilaktyka i bezpieczeństwo w czasie epidemii koronawirusa

Profilaktyka i bezpieczeństwo w czasie epidemii koronawirusa

Profilaktyka jest obecnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na zahamowanie pandemii koronawirusa. Najważniejsze jej zasady to: zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcja rąk oraz noszenie maseczki. To one gwarantują nam bezpieczeństwo w tych trudnych czasach.

Wirus SARS-CoV-2 jest patogenem nowym, który cały czas jest badany przez naukowców. Choć prace nad szczepionką są bardzo zaawansowane, to jednak do masowego szczepienia się dużych populacji w każdym kraju jeszcze nam daleko. Dlatego tak ważne jest teraz, aby przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa, bo tylko one są w tej chwili w stanie uchronić nas przed zakażeniem.

  1. Zachowaj dystans społeczny

Epidemiolodzy podkreślają, że kluczową kwestią jest zachowanie odpowiedniego dystansu od innych osób. Istotne jest to ze względu na sposób, w jaki wirus przechodzi z człowieka na człowieka – a jest to droga kropelkowa. W Polsce zaleca się, aby osoby niemieszkające razem w jednym gospodarstwie domowym utrzymywały odległość 1,5 m od siebie.Jest to bezpieczny dystans, który ogranicza ryzyko przenoszenia koronawirusa. Niestosowanie się do zasady dystansu społecznego, może spowodować bardzo duży wzrost zachorowań.

  1. Myj i dezynfekuj ręce

Wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się też na różnych powierzchniach, które dotykamy w ciągu dnia. To właśnie z tego powodu zaleca się regularne mycie lub dezynfekowanie naszych rąk. Wystarczy bowiem chwila zapomnienia, by brudnymi rękami dotknąć odruchowo ust, nosa czy oczu, udostępniając wirusowi kontakt z naszą błoną śluzową.

Najlepiej dokładnie myć ręce w ciepłej wodzie przy użyciu mydła. Czynność ta powinna trwać nie krócej niż 30 sekund. Rozpocznij ją od zmoczenia rąk wodą. Po czym nabierz mydło i dokładnie rozprowadź je po całych dłoniach. Zwróć szczególną uwagę na dokładne umycie przestrzeni między palcami, opuszek palców oraz całej powierzchni kciuków. Na koniec opłucz dłonie wodą i wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym.

W sytuacji, kiedy nie możemy umyć rąk, zaleca się ich dezynfekcję. Główny Inspektorat Sanitarny radzi, aby do tego celu stosować płyny do dezynfekcji rąk, które zawierają minimum 60 proc. alkoholu. Warto mieć zawsze przy sobie niewielkie opakowanie takiego środka np. w postaci chusteczki czy mini żelu.

  1. Noś maseczkę

Aby maseczka chroniła przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, musi być prawidłowo użytkowana. Po pierwsze przed założeniem maseczki, należy dokładnie umyć ręce lub je zdezynfekować. Po drugie musimy nauczyć się ją bezpiecznie zakładać i zdejmować. Jak to robić najlepiej? Maseczkę zakładamy, chwytając ją za brzegi lub gumki/wiązanie. Musimy pamiętać, aby przykładać ją wewnętrzną częścią do buzi. Dopasowujemy drucik do nosa, dotykając tylko brzegów maseczki. Sprawdzamy, czy maseczka dobrze przylega do twarzy. Jeśli jest za luźna, ściągamy mocniej wiązanie maseczki. Na każdym etapie pilnujemy się, by nie dotknąć rękoma środka maseczki, który jest potencjalnym miejscem gromadzenia się groźnych patogenów. Maseczkę usuAwamy, chwytając oburącz za gumki lub wiązanie. Po czym koniecznie musimy umyć ręce wodą z mydłem lub je zdezynfekować.

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Zostaw komentarz

Imię

Strona www

Komaentarz