Czyszczenie i dezynfekcja dotykanych przedmiotów – dodatkowa ochrona przed wirusami

Dezynfekcja powierzchni – dodatkowa ochrona przed koronawirusem

Dezynfekcja powierzchni obok dystansu społecznego, mycia rąk i noszenia maseczek to skuteczny sposób ochrony przed koronawirusem. Regularnego odkażania wymagają zwłaszcza te przedmioty, które są dotykane przez wiele osób, a także (co należy mocno podkreślić) nasze telefony.

Wirusem SARS-CoV-2 możemy zarazić się bezpośrednio od chorego drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażonym przedmiotem. Do tej drugiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy chory kaszle, kicha lub nieumytymi rękoma dotyka różnych powierzchni, po czym kontakt z nimi ma osoba zdrowa. Jeśli potem dotknie ona swoimi brudnymi dłońmi twarzy, może zakazić się tym groźnym patogenem.

Jak długo koronawirus utrzymuje się na różnych powierzchniach?

W zależności od rodzaju powierzchni wirus SARS-CoV-2 może utrzymywać się od 3 nawet do 72 godzin. Najkrócej pozostaje obecny w powietrzu – do 3 godzin. Na przedmiotach z miedzi jest w stanie przeżyć do 4 godzin. Dobę może być obecny na papierze. Z kolei najdłużej, bo aż 72 godziny, może utrzymywać się na przedmiotach z plastiku oraz stali nierdzewnej.

Jakie powierzchnie należy regularnie dezynfekować?

Ciągłego odkażania wymagają te powierzchnie, które narażone są na stały kontakt z różnymi ludźmi takie jak: klamki, włączniki światła, poręcze, uchwyty, przyciski w windzie. Regularnie musimy też dezynfekować nasze telefony, dokładnie czyszcząc cały ekran. Jeśli korzystamy ze słuchawek, nie możemy ich pomijać przy dezynfekcji. Dla własnego bezpieczeństwa nie powinniśmy używać smartfonu podczas jedzenia, bo bardzo łatwo wtedy o zarażenie się. Nie zapominajmy także o akcesoriach, które nosimy na naszych rękach. Regularnie powinniśmy odkażać takie przedmioty jak zegarki, bransoletki, obrączki czy pierścionki. Do listy dopiszmy też wszystkie przedmioty, które dotykamy w ciągu dnia nieumytymi rękoma jak: klucze do domu i samochodu, portfel, długopis, myszka od komputera, klawiatura komputera, ekran tabletu, pilot do garażu czy pilot do telewizora.

Jak prawidłowo dezynfekować powierzchnie?

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, aby do dezynfekcji powierzchni stosować preparaty, które zawierają minimum 60 proc. alkoholu. Aby zabieg ten był skuteczny, płyn do dezynfekcji musi działać przynajmniej 1 minutę na skażoną powierzchnię.

Powierzchnie nieelektroniczne po prostu dokładnie spryskaj płynem dezynfekcyjnym. W przypadku urządzeń podłączonych do prądu lub na baterie musimy być bardziej delikatni. Te najlepiej czyścić specjalnymi chusteczkami, które nie są mocno nasączone cieczą.

W przestrzeni publicznej noś rękawiczki

O ile w domu jesteśmy w stanie regularnie dbać o czystość powierzchni użytkowych, to w przestrzeni publicznej (sklepie, galerii, środkach lokomocji) niestety nie jest to możliwe. Dlatego, aby nie narażać się na kontakt z patogenami, należy rozważyć noszenie rękawiczek jednorazowych oraz pamiętać o regularnej dezynfekcji naszych rąk. Po powrocie do domu najlepiej umyć je dokładnie wodą z mydłem.

 

Podobne wpisy

Zostaw komentarz

Imię

Strona www

Komaentarz