Kosmetyk, produkt leczniczy czy środek biobójczy? Podstawowa różnica

Kosmetyk, produkt biobójczy czy produkt leczniczy?

Jaki status powinien posiadać płyn dezynfekcyjny, używany przy zabiegach kosmetycznych?

Indywidualnie można sobie używać dowolnego środka dezynfekującego, bo robimy to na własną odpowiedzialność. Gdy jednak w grę wchodzi odpowiedzialność za inne osoby, pojawiają się przepisy. Dotyczy to nie tylko służby zdrowia, ale także całego sektora usługowego branży kosmetycznej. Co wobec tego warto wiedzieć?

Czym jest kosmetyk?

Salony kosmetyczne używają do swych zabiegów przede wszystkim kosmetyków – to jest logiczne. Czy jednak preparat posiadający status kosmetyku może być w tym przypadku uważany za zgodny z wymogami środek odkażający? Rozporządzenie 1223/2009 z 30.11.2009 definiuje produkt kosmetyczny następująco:

każda substancja lub mieszanina przeznaczona do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, której wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.”

Producent preparatu kosmetycznego nie ma obowiązku rejestrowania go w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ale co za tym idzie: jeżeli na opakowaniu kosmetyku znajdzie się adnotacja, że jest on środkiem biobójczym, usuwającym bakterie i wirusy z jakąś wysoką skutecznością, rzędu 90%, 95%, czy nawet 100% – BĘDZIE TO INFORMACJA NIELEGALNA.

Czy trzeba koniecznie sięgać po produkt leczniczy?

Ustawa PRAWO FARMACEUTYCZNE, art. 2, pkt 32:

Produktem leczniczym jest substancja bądź mieszanina substancji, przedstawiana jako mająca właściwości: zapobiegania lub leczenia chorób u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie metaboliczne, farmakologiczne, immunologiczne.”

Jak widać z powyższej definicji, daleko wykracza to poza wymogi, które powinien spełniać środek odkażający, dopuszczony do profesjonalnego użytkowania. Dlatego salony kosmetyczne nie mają obowiązku używania produktów leczniczych do celów odkażania.

Consensus prawny w zakresie odkażania, to ŚRODEK BIOBÓJCZY

Art. 3 ustawy o produktach biobójczych, Dz.U. 2002, Nr 175, poz. 1433:

Produktem biobójczym jest substancja czynna lub mieszanina zawierająca co najmniej jedną substancję czynną, w postaciach, w jakich są dostarczane użytkownikowi, przeznaczona do niszczenia, odstraszania, unieszkodliwiania, zapobiegania działaniu lub kontrolowania w jakikolwiek inny sposób organizmów szkodliwych przez działanie chemiczne lub biologiczne.”

Produkt biobójczy, podobnie jak produkt leczniczy, podlega obowiązkowi rejestracji w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Warto zwrócić uwagę na użyty termin: SUBSTANCJA CZYNNA. Musi być ona zatwierdzona i dopuszczona do użytku na obszarze danego kraju bądź całej Unii Europejskiej.

ViRAL STOP – to ŚRODEK BIOBÓJCZY

ViRAL STOP Med Liquid, płyn do higienicznej dezynfekcji, posiada status środka biobójczego. Został dopuszczony do obrotu pod numerem: 2624/TP/2020 z przeznaczeniem do profesjonalnego użytku. Zastosowana w nim substancja czynna to nadtlenek wodoru, zatwierdzona do stosowania w produktach biobójczych ROZPORZĄDZENIEM WYKONAWCZYM KOMISJI UE 2015/1730

z dnia 28 września 2015 r.

Tym samym ViRAL STOP Med Liquid może i powinien być stosowany w celach dezynfekcyjnych przez salony kosmetyczne, jako preparat towarzyszący wszelkim zabiegom, a także do zabezpieczania sprzętu oraz przyborów. Wykazuje się nie tylko dużą skutecznością działania, ale także spełnia wszelkie wymogi prawne, które w obecnym okresie są szczególnie restrykcyjnie kontrolowane. Nadtlenek wodoru jest najsilniejszym antyoksydantem, spośród dopuszczonych do użytku. Skutecznie eliminuje (poprzez utlenianie) wirusy, bakterie, toksyczne substancje oraz komórki patologiczne.

ViRAL STOP Med Liquid – W trosce o bezpieczeństwo pracowników i klientów salonów kosmetycznych!

Podobne wpisy

Zostaw komentarz

Imię

Strona www

Komaentarz